gonty drewniane - www.gonty.com.pl logo | strona główna| kontakt| mapa serwisu | polityka cookies |
gonty drewniane gonty drewniane wielka brytania UK    francja FR    niemcy DE    włochy IT
gonty drewniane gonty drewniane

Gonty drewniane, gonty dachowe, gonty na dach

Produkujemy wysokiej jakości dachowe i elewacyjne gonty drewniane
gonty drewniane
gonty drewniane gonty drewniane
gonty drewniane gonty drewniane

Historia gontów drewnianych

gonty drewniane
Lenno w Berchtesgaden, Dach pokryty gontami.

Na wszystkich bogatych w lasy obszarach naszej planety występują gonty drewniane już od początków budowy siedzib przez ludzi. Ponieważ nie znano jeszcze gwoździ,gonty były tylko kładzione na dach i przykładane jedynie żerdziami i kamieniami.

Znane jeszcze dzisiaj na obszarze Alp gonty łupane są zapewne najstarszą formą gontu. Gonty te były ręcznie łupane. Używano głównie na tym obszarze drewna ze świerku i modrzewia, w Niemczech Środkowych natomiast dębiny i buka ,a na północnym wybrzeżu Niemiec tylko drewna dębowego.

Indianie północnoamerykańscy używali zachodniego cedru czerwonego (Western Red Cedar ). Chociaż w późniejszym okresie pojawiły się piły, zachowano jednak w dalszym ciągu ręczne łupanie drewna. W czasie , gdy cięcie piłą przebiega zawsze mniej lub bardziej ukośnie do kierunku biegu włókna drewna i przecina włókna długie ,to przy łupaniu drewna ,drewno jest dzielone zgodnie z warstwami włókien i pozostaje na całej długości gontu nie naruszone.

Wielu kronikarzy pisało ,że prawie wszystkie mieszczańskie i chłopskie domy w późnym średniowieczu były pokryte gontem drewnianym. Dopiero jak prawo użytkowania lasów przeszło na właściciela gruntu i trzeba było za drewno płacić ,zmniejszył się udział domów z dachami pokrytymi gontem. Polepszenie możliwości transportowych i przemysłowa produkcja innych materiałów budowlanych przyczyniły się znacząco do dalszych zmian w pokryciach dachowych.

gonty drewniane
gonty drewniane gonty drewniane
gonty drewniane
© Primex 2003 - 2006 ::: Realizacja - COMZIT tworzenie, optymalizacja i pozycjonowanie stron www