Wooden shingleslogoHome page | How to contact us | Service map |
gonty drewnianegonty drewnianewielka brytania UK    francja FR    polska PL    włochy IT 
gonty drewnianegonty drewniane

Wooden shingles

We produce high quality roof and elevation wooden shingles
gonty drewniane
gonty drewnianegonty drewniane
gonty drewnianegonty drewniane
Historia gontów drewnianych

gonty drewniane
Lenno w Berchtesgaden, Dach pokryty gontami.

Na wszystkich bogatych w lasy obszarach naszej planety występują gonty drewniane już od początków budowy siedzib przez ludzi. Ponieważ nie znano jeszcze gwoździ,gonty były tylko kładzione na dach i przykładane jedynie żerdziami i kamieniami.

Znane jeszcze dzisiaj na obszarze Alp gonty łupane są zapewne najstarszą formą gontu. Gonty te były ręcznie łupane. Używano głównie na tym obszarze drewna ze świerku i modrzewia, w Niemczech Środkowych natomiast dębiny i buka ,a na północnym wybrzeżu Niemiec tylko drewna dębowego.

Indianie północnoamerykańscy używali zachodniego cedru czerwonego (Western Red Cedar ). Chociaż w późniejszym okresie pojawiły się piły, zachowano jednak w dalszym ciągu ręczne łupanie drewna. W czasie , gdy cięcie piłą przebiega zawsze mniej lub bardziej ukośnie do kierunku biegu włókna drewna i przecina włókna długie ,to przy łupaniu drewna ,drewno jest dzielone zgodnie z warstwami włókien i pozostaje na całej długości gontu nie naruszone.

Wielu kronikarzy pisało ,że prawie wszystkie mieszczańskie i chłopskie domy w późnym średniowieczu były pokryte gontem drewnianym. Dopiero jak prawo użytkowania lasów przeszło na właściciela gruntu i trzeba było za drewno płacić ,zmniejszył się udział domów z dachami pokrytymi gontem. Polepszenie możliwości transportowych i przemysłowa produkcja innych materiałów budowlanych przyczyniły się znacząco do dalszych zmian w pokryciach dachowych.

gonty, gonty drewnianegonty, gonty drewnianegonty, gonty drewniane
gonty, gonty drewniane

gonty drewniane - cząstka natury

gonty, gonty drewnianegonty, gonty drewnianegonty, gonty drewniane
gonty drewnianegonty drewniane
gonty drewniane